Łukasz Kufta

13 błędów, których należy unikać przy projektowaniu strony internetowej dla fundacji

Młoda kobieta z laptopem sprawdza 13 błędów w projektowaniu stron internetowych dla fundacji.

Autor

Projektowanie strony internetowej dla fundacji to nie lada wyzwanie. Warto zadbać o to, aby strona była atrakcyjna, funkcjonalna i łatwa w obsłudze, a jednocześnie przyciągała darczyńców i zachęcała do zaangażowania w działania fundacji. W niniejszym wpisie przedstawiam 13 najczęstszych błędów, których należy unikać podczas projektowania strony dla fundacji, aby osiągnąć sukces.

1. Brak jasno określonego celu

Podstawą projektowania strony internetowej jest określenie jej głównego celu. Czy ma służyć informowaniu o działaniach fundacji, pozyskiwaniu darczyńców, czy może angażowaniu wolontariuszy? Określenie celu pozwoli na skoncentrowanie się na odpowiednich elementach oraz funkcjach strony.

2. Nieczytelna i nieprzyjazna nawigacja

Użytkownicy muszą być w stanie łatwo poruszać się po stronie. Zadbaj o czytelną i logiczną nawigację, która pozwoli odnaleźć poszukiwane informacje. Unikaj zbyt długich menu, a także zbyt wielu poziomów zagnieżdżenia.

3. Zbyt dużo tekstu, mało multimedialnych treści

Ludzie przyciągani są wizualizacjami, zdjęciami czy filmami. Unikaj zbyt dużych bloków tekstu, które mogą zniechęcać użytkowników. Odpowiednie ilustracje, infografiki czy filmy pozwolą lepiej przekazać treść i zainteresować odbiorcę.

4. Brak responsywności strony

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych. Strona fundacji powinna być responsywna, czyli dostosowywać się do różnych rozdzielczości ekranów. Brak responsywności może zniechęcić użytkowników i spowodować, że opuszczą stronę. O zaletach responsywności, przeczytasz więcej we wpisie: Jakie płyną korzyści z responsywnego projektowania stron internetowych dla fundacji?

5. Niewłaściwe użycie kolorów i fontów

Kolory i czcionki mają duży wpływ na odbiór strony przez użytkowników. Stosuj spójną paletę kolorystyczną, dobraną do profilu fundacji, a także czytelne fonty, które nie utrudniają odbioru treści.

6. Ukrywanie informacji o fundacji

Transparentność jest kluczowa dla wzbudzenia zaufania. Nie ukrywaj informacji o fundacji, jej misji, celach, zarządzie, czy raportach finansowych. Umieść je w widocznym miejscu, aby zainteresowany użytkownik mógł łatwo się z nimi zapoznać.

7. Brak wyraźnych wezwań do działania (CTA)

Wezwania do działania (ang. Call to Action) są kluczowe dla angażowania użytkowników. Umieść wyraźne i widoczne przyciski lub linki zachęcające do wsparcia fundacji, zapisania się na newsletter czy zostania wolontariuszem. Dzięki temu użytkownicy będą wiedzieli, jak mogą się zaangażować w działalność organizacji.

8. Zaniedbywanie optymalizacji SEO

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych jest niezwykle ważne, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Zadbaj o optymalizację SEO poprzez stosowanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści oraz uzyskiwanie linków zwrotnych z innych stron. A jeśli nie wiesz jak zadbać o SEO, to koniecznie zajrzyj na wpis SEO dla Fundacji: Jak zwiększyć widoczność Twojej organizacji w Google?

9. Nieaktualizowanie treści i brak bieżącej informacji

Strona internetowa powinna być na bieżąco aktualizowana, aby dostarczać wartościowych i aktualnych informacji. Przestarzałe treści zniechęcają użytkowników i sprawiają wrażenie, że strona jest zaniedbywana.

10. Przeładowanie strony elementami

Przeładowanie strony grafikami, animacjami czy innymi elementami może sprawić, że strona stanie się chaotyczna i trudna w odbiorze. Dbaj o prostotę i minimalizm, który pozwoli skupić się na istotnych treściach.

11. Wolne ładowanie strony

Czas ładowania strony ma znaczenie. Użytkownicy są niecierpliwi i nie chcą czekać zbyt długo na załadowanie zawartości. Optymalizuj rozmiar zdjęć, minimalizuj ilość skryptów oraz zastosuj techniki kompresji, aby przyspieszyć czas ładowania.

12. Brak jasnego przekazu

Twórz czytelny i zrozumiały przekaz na stronie. Unikaj zawiłych sformułowań, specjalistycznego żargonu czy niejasnych opisów. Pamiętaj, że strona internetowa powinna być zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców.

13. Nieuwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Projektując stronę internetową, pamiętaj o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zastosuj odpowiednie kontrasty, rozmiary czcionek, opisy alternatywne dla obrazów oraz funkcje ułatwiające nawigację. Więcej o dostępności stron dla osób z niepełnosprawnościami znajdziesz w Jak zapewnić dostępność na stronie internetowej fundacji? Przewodnik dla początkujących

Podsumowanie:

Projektowanie strony internetowej dla fundacji wymaga uwzględnienia wielu czynników. Unikanie powyższych błędów pozwoli stworzyć atrakcyjną, funkcjonalną i skuteczną stronę, która przyciągnie darczyńców, wolontariuszy i zainteresowanych działalnością fundacji. Pamiętaj o jasnym określeniu celu strony, dbaniu o potrzeby użytkowników, czytelnych fontach i kolorystyce, responsywności, wykorzystaniu multimedialnych treści, optymalizacji SEO, prostocie, szybkości ładowania, wyraźnych wezwaniach do działania, aktualizacji treści, jasnym przekazie oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu Twoja strona fundacji zyska zainteresowanie odbiorców, wzbudzi zaufanie i przyczyni się do osiągnięcia zamierzonych celów.

Jeśli ten wpis był dla ciebie wartościowy i chcesz aby powstało więcej takich artykułów, to Kliknij i Postaw mi Kawę

POBIERZ BEZPŁATNIE

Pierwsza Polska Kolorowanka Integracyjna

Nie zapomnij udostępnić tego posta!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

Pobierz Pierwszą Polską Kolorowankę Integracyjną

„Kolorujemy różnorodność: Niepełnosprawność w kolorach” to pierwsza polska kolorowanka integracyjna dla dzieci, która nie tylko pomoże im lepiej zrozumieć i zaakceptować temat niepełnosprawności, ale również stanie się nieocenionym wsparciem dla pedagogów, psychologów, szkół i przedszkoli czy organizacji pozarządowych.